Hyra
23000 kr
Antal rum
3 rum
Storlek
76 m2
Plats
Ostindiefararen, 41765, Göteborg
Bostadstyp
Lägenhet
Hyrestid
Obegränsat

3 rum lägenhet i Göteborg

Beskrivning Solig gaveltrea i söderläge med utsikt mot stan och över Göta älv! Med sin högt belägna plats i huset på våning sju av åtta finner ni denna moderna bostaden för er som ställer höga krav. Här erbjuds en välplanerad gaveltrea vid Eriksbergsdockan och hamninloppet. Utsikt över älvens strömmande vatten och mot Göteborgs stadskärna där välkända landmärken tronar upp sig. Den sociala sfären utmärker sig där kök och vardagsrum samsas i en öppen planlösning. Här finner ni den givna platsen att umgås med familj och vänner. Extra lyx med den soliga balkongen i söderläge. Eriksbergskranen är ett monument från den gamla varvsindustrin och ger sin prägel till området kring dockan. Bo med närhet till mataffärer, restauranger, träningsanläggningar och goda kommunikationsmöjligheter både via buss och båt. Ta en promenad längst kajen och njut av livet vid vattnet, eller slå er ner på något av alla kringliggande caféer och restauranger. I Eriksbergsdockan utanför bostaden finns det möjlighet båtplats. Interiör HALL Bostaden har en välkomnande hall med gott om avhängningsmöjligheter samt suveräna förvaringsmöjligheter i en stor klädkammare, smart placerad intill hallen. Här finner vi även en platsbyggd bänk med god förvaring. På golvet ligger parkettgolv som fortlöper vidare i övriga rum i lägenheten. Samtliga rum har även nymålade väggar i harmoniska färger. KÖK & VARDAGSRUM Köket bjuder på en social yta. Utrustningen i rostfritt samspelar väl med ljusa ytskikt, bänkskiva i ljusare ton och kakel i vitt ovan arbetsytan. Fullt utrustat kök med induktionshäll, ugn, rostfri kyl & frys i fullhöjd, diskmaskin samt inbyggd mikro. Öppen social planlösning mellan köket och vardagsrummet med härligt ljusinsläpp. BADRUM Badrummet klär i vitt/mörkgrå kakel på väggarna och mörkgrå klinker på golv. Badrummet är utrustat med wc, handfat, spegel, dusch med glasväggar samt tvättmaskin och torktumlare och över dessa har du en marmorbänk som kan användas som arbetsyta samt att du dessutom har ett skåp över för förvaring. SOVRUM 1 Det större sovrummet är rymligt och här får det plats med dubbelsäng samt annat möblemang. Här finner ni gott om förvaring i en inbyggd garderobsvägg med fyra garderober. Samtliga är flexibelt Elfa system. SOVRUM 2 Det andra sovrummet finner ni direkt till höger i hallen. Rymligt rum med plats för dubbelsäng. Förvaring i två inbyggda garderober. BALKONG Rymlig balkong i söderläge som vetter om den stillsamma älven. Här finns gott om plats för önskat möblemang. En underbar balkong att avnjuta många månader per år! PARKERING Föreningens garage har 67 parkeringsplatser, låsförsett utrymme för ca 50 cyklar samt två platser för motorcyklar. Kö råder till parkeringsplatser för såväl bil som motorcykel, kötiden till bilparkeringarna är vanligtvis någon eller några månader. Tolv av platserna är försedda med möjlighet att ladda elfordon. Dessa platser har en separat kö. Föreningens parkeringsplatser kostar ca 1045kr/månad . 12 av platserna har möjlighet att ladda elbil till en extrakostnad om ca 375kr/månad + förbrukad el. Förbrukad el debiteras i efterhand. GEMENSAMMA UTRYMMEN Gemensam innergård med sittplatser, cykelställ och låsbart cykelförråd samt barnvagnsrum. KOMMUNIKATIONER Cityfärjan Älvsnabben går från Eriksbergskajen i tät trafik mellan båda sidor av älven. Det är ett bekvämt och snabbt sätt att resa till centrum utan bil och parkeringsbekymmer och samtidigt ett mycket tilltalande sätt att få se staden och vattnet. Det finns också bra förbindelser med buss till Göteborgs olika delar. Föredrar du bil går det enkelt att ta sig ut på de stora lederna.

Verifierad hyresvärd
Ja
Datum
28 dagar sedan
Tillgängligt
Tillgänglig nu
Driftkostnader
Kontakta hyresvärden
Deposition
Kontakta hyresvärden
Förbetald hyra
Kontakta hyresvärden

Bekvämligheter i närheten

Matvarubutik: Hemköp
800 m
Tågstation: Göteborgs central
3.9 km
Fitness: Puls och Träning Eriksberg
100 m
Dagis: Förskolan Tellgrensgatan 7
900 m